Ласкаво просимо на наш сайт

▬Увага▬

на сайт СРОЧНО треба модераторів  на ФОРУМ

ЗАКАРПАТТЯ – май ліпший край на усів планеті, а усі остальні лиш нам завідувуть! Бо лиш у нас люди на тілько умні, што ниґда не матюкавутся, а нарас б"ют в писок. Лиш наші люди їдять пасулю з капустов та з шовдарьом, фанки, бобальки, кийзлики, пуцогалушки, гурку, кіфлики, крумплі порцкані, гомбовци з кийзликами, і кажуть шо то од яблока їм пілло. Лиш наші жителі знавуть ко такі лумпії. Лиш у нас, у центрови Європи, ціні уже давно за європейські. То лиш жителі ЗАКАРПАТТЯ замість повісти: "Повторіть, будь ласка" кажуть так милозвучно "Ге-е-е?". То у нас зимов – "но што так тепло!", а літом - "но студінь, добав щи газу!" Се оно – Нашоє ЗАКАРПАТТЯ!!! 

Історія с. Довге

Довге - село, центр сільської ради, лежить у долині річки Боржави, за 22 км від районного центру. Через Довге проходить вузькоколійна залізниця Берегове - Кушниця та шосейні шляхи до Іршави, Сваляви і Хуста. Населення - 6680 чоловік. Довге засноване наприкінці ХІІІ - початку ХІV століття. Вперше село згадується в письмових джерелах 1383 року під назвою "Долга". У 1417 році за тогочасних власників Довгого - феодалів Довгаїв, у селі було збудовано замок та деревяну церкву, тут налічувалось 23 кріпацькі господарства. Село адміністративно підпорядковувалось спочатку Березькій, а з 1454 року - Марамороській жупі. В період визвольної війни угорського народу 1703-1711 рр. під Довгим 7 червня 1703 року відбулася битва повстанців-куруців, в числі яких були і жителі села, проти військ Габсбургів. Та сили були нерівними і повстанці зазнали поразки. На братській могилі загиблих куруців у 1908 році було споруджено памятник з викарбуваним написом: "За вітчизну і свободу". З 1711 року Довге переходить у власність графів Телекі. У центрі села був збудований укріплений поміщицький палац, обведений міцними стінами з наріжними баштами. 
У 1850 році в Довгому став діяти залізоробний завод "Гамора". Вже в 1854 році тут було пущено в дію доменну піч висотою 28 метрів, розраховану на 14 тис.цнт. металу. Залізну руду для заводу добували в самому Довгому, Білках, Лисичеві та в Хусті. 
Наприкінці ХІХ століття в Довгому був споруджений лісопильний завод. Тоді ж через село пройшла шосейна дорога, а в 1906 році - залізниця Берегове-Кушниця 
Село Довге знаходиться в Іршавському районі Закарпатської області. Якщо їхати з Іршави на Сваляву не через Мукачево, а по долині річки Боржава, то за 28 км від райцентру й буде розташоване це село. Наче виправдовуючи свою назву, воно буде тягнутись вздовж дороги близько трьох кілометрів. Але назване так Довге не через свою довжину, а через прізвище колишніх власників села – магнатів Довгаїв.
 
Перша письмова згадка про Довге відноситься до 1383 року. Правда згадується воно в угорських хроніках і під назвою „Долга”. Ще відомо, що Довгаї в 1417 році будують 
в селі замок та дерев’яну церкву. Церква не збереглась, зате замок або те що з нього зробили чисельні перебудови можна побачити й зараз.